Anasayfa          İletişim          Sitene Ekle         Arşiv                                                                                                                Açılış Sayfam Yap        Sık Kullanılanlara Ekle    
 
Gündem - KİRA GELİRLERİNİN BEYANI - MALİGÜNDEM
   
 KİRA GELİRLERİNİN BEYANI

KİRA GELİRLERİNİN BEYANI
 Yazı Boyutu

 Tarih : 9.03.2009 - 10:28:33


2008 yılında mesken kira gelirlerinin 2.400-TL lık kısmı vergiden müstesnadır. Bu rakamın altında mesken kira geliri olanlar hiç beyanname vermeyecek bu rakamın üzerinde geliri olanlar ise sadece üzerinde kalan kısmı beyan edeceklerdir.

 

 
KİRA GELİRİ İÇİN KİMLER BEYANNAME VERECEK?
 
·        2008 yılında mesken kira gelirlerinin 2.400-TL lık kısmı vergiden müstesnadır. Bu rakamın altında mesken kira geliri olanlar hiç beyanname vermeyecek bu rakamın üzerinde geliri olanlar ise  sadece üzerinde kalan kısmı beyan edeceklerdir.
Karı ve kocanın ayrı ayrı kira gelirleri var ise bu istisnadan ayrı ayrı yararlanabileceklerdir.
Eksik beyanname verenler ile hiç beyanname vermeyenler ileride ortaya çıkması durumunda 2.400 TL istisnadan yararlanamayacaklardır. Ayrıca, kira gelirinin yanında Ticari, Zirai ve Mesleki kazancını da beyan etmek zorunda olanlar da bu istisnadan yararlanamayacaklardır.
 
·        İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi (stopaj) yapılıyor ise 19.800-TL sına kadar hiç beyan edilmeyecek, bu rakamı aşması halinde ise tamamı beyan edilecektir.
19.800-TL lik istisnanın aşılıp aşılmadığına kira gelirlerinin istisnadan sonra kalan kısmı ile stopaja tabi tutulmuş işyeri kira gelirinin toplanarak bakılması gerekir.
 
·        İşyeri kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılmıyor ise 960-TL sını aşan kira gelirlerinin tamamının beyan edilmesi zorunludur.
 
KİRA GELİRİNİN TAHSİL EDİLEMEYEN KISMI BEYAN EDİLECEK Mİ?
 
            Kira gelirlerinde tahsil esası geçerlidir. Dolayısı ile kiranın tahsil edilemeyen kısmının beyan edilmesine gerek bulunmamaktadır. Ancak, 2008 yılında eski yıllara ait kira geliri tahsil edildiği takdirde ise tamamının bu yıl beyan edilmesi gerekecektir.
 
            Bunun bir istisnası mükellef lehine olup, gelecek yıllara ait kiralar peşin tahsil edildiğinde ise     sadece 2008 yılına ait kısmı bu sene gelecek yıllara ait olan kısımlarının ise ilgili yıllarda beyan edilmesi gerekecektir.
 
DİĞER HUSUSLAR
 
            Kira Bedelini döviz olarak tahsil edenlerin ilgili dövizi tahsil ettikleri günün TCMB döviz alış kurunu esas alarak Gayri Safi Hasılatı belirlemeleri gerekir.
 
            Gayrimenkul un başkalarının kullanımına bedelsiz olarak tahsis edilmesi veya kira bedelinin emsal kira bedelinden düşük olması durumunda emsal kira bedeli esas alınır. Emsal kira bedeli   yetkili özel makamlarca veya mahkemece belirlenmiş bedeldir. Böyle bir belirleme yok ise taşınmaz mallar için emlak vergi değerinin %5 i ,diğer mallarda ise maliyet bedelinin %10 udur.
            İşyeri kira gelirinin stopajını kiracı vergi dairesine yatırmazsa bundan dolayı kiraya verenin hiçbir sorumluluğu olmayıp, 19.800-TL sını aşan kira gelirini beyan eden mükellef kiracının stopajını ödeyip ödemediğine bakmadan %20 stopaj tutarını beyannamesinde indirim konusu yapabilecektir.
           Konutunu kiraya verip kirada oturanlar Götürü Gider yöntemi yerine Gerçek Gider    yöntemini seçerlerse ödedikleri kirayı kendi verecekleri beyannameden düşebilirler.
           
 

  Editör :  FCC DENETİM VE YÖNETİM DANIŞMANLIĞI

2271 Kişi Tarafından Okundu.

Yazdır Yorum Ekle Tavsiye
 

  Yorum ( 0 )   

Kayıtlı Yorum Bulunmuyor.

 

 Bu Kateoriye Ait Diğer Başlıklar

 

KATEGORİLER

GÜNDEM
PRATIK BILGILER
SIRKÜLER
YAZILAR

SEMINERLER
ENDEKSLER
MALI TAKVIM
FORMLAR
HESAPLAMALAR
FIRMAYA ÖZEL

 
 
 Önemli Linkler

RESMI GAZETE
GELIR IDARESI BASK.
SGK
SGK ISE GIRIS-ÇIKIŞ

DIJITAL VERGI DAIRESI
E-BILDIRGE
DEFTER BEYAN SISTEMI
E-MEVZUAT
DIGER LINKLER

 
 
 Hava Durumu 
 
 
 

  
 

   © Copyright - 2008- MALİGÜNDEM - Tüm Hakları Saklıdır.